BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI

24 Kasım öğretmenler günü kutlama programı çerçevesinde 13-23 Kasım tarihleri arasında öğretmenler arası voleybol, dart (oklama) ve masa tenisi turnuvaları düzenlenmiştir. Emekli öğretmenleri temsilen ev ziyaretleri yapılmış ve mevlit programı tertip edilmiştir. 
24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ KUTLAMA PROGRAMI

24 Kasım 2016 Cuma Günü Saat 14:10’de Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde öğretmenleri temsilen İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe tarafından mesleğe yeni başlayan iki öğretmen ile birlikte Atatürk anıtına çelenk konulması ile başladı Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk ve Türk Milli Eğitimine hizmeti geçmiş ebediyete intikal eden bütün eğitimciler için saygı duruşunda bulunuldu. İstiklal Marşımız eşliğinde bayrağımız göndere çekildi.

Belediye Düğün salonunda yapılan kutlama programı 14:30´da saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile başladı.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenler adına Mustafakemalpaşa Anadolu Lisesi Coğrafya öğretmeni Fatih Ayhan, emekli öğretmenler adına emekli Öğretmen Ali Bülbül birer konuşma yaptılar.

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe günün anlam ve önemi ile ilgili konuşmalarını yaptılar. Konuşmalarında “Çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım

Öğretmenin toplumdaki yerini ve önemini belirtmek, saygınlığını artırmak, öğretmenler arasında sevgi, saygı ve dayanışma bağlarını kuvvetlendirmek, emekli öğretmenleri saygı ile anmak ve mesleğe yeni başlayan öğretmenlerde mesleklerinin yüceliği bilincini kazandırmak amacıyla, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır.

İnsanın yeryüzündeki serüveni ilk İnsan, ilk Peygamber ve dolayısıyla ilk öğretmen Hz. Âdem Peygamberle başlamıştır. Öğretmenlik, bu açıdan bir peygamber mesleğidir. Peygamberler toplumların ilk öğretmenleri ve insanlık tarihinin kültür, medeniyet ve ahlakın ilk öncüleri olmuşlardır. Özellikle Sevgili Peygamberimiz. Hz. Muhammed (S.A.V) Tarihin en iğrenç yaşamını sürdüren ve insanlık onurunu ayaklar altına alan yaşam tarzlarından dolayı, cahiliye toplumu olarak anılan bir toplumu saadet asrına çevirerek dünya tarihinde eşine, emsaline az rastlanır bir öğretmen modeli olmuştur

Gerçekte de, öğretmen; her işi bilen, her işi yapan ve bilgi deposu olmak yerine; bilginin kaynaklarını gösteren, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir rehberdir.

Sevgi dolu bir öğretmen ışık demektir. Öğrenciler onu arar, onu sorar. Unutmayınız; kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. Bunun için sevgiyi sunanın, sevgiyi hak etmesi gerekir. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım.

Gazi Mustafa Kemal, “Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır” ve “Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister” derken öğretmene Eğitim Öğretim faaliyetlerini sürdürürken bir yol haritası da çizmektedir. Öğrencilerimizi eğitirken soran, sorgulayan ve düşüncelerini, fikirlerini başkasına emanet etmeyen bir zihniyette yetiştirmeliyiz. Aksi halde düşüncelerini kiraya veren ve bizim yerimize başkalarının düşünüp karar verdiği durumların ne tür vahim sonuçlara yol açacağını 15 Temmuz ve sonrasında yaşayarak gördük.                      

Öğretmen Kendini sadece okul ile sınırlayamayacağı gibi, okul dışında da kendini dar alana hapsedemez ve kendini toplumdan soyutlayamaz. Toplumun içinde olmalı bulunduğu toplumun değerlerini içselleştirmeli, sosyal ve kültürel hayata katılmalı, katkı sağlamalı ve yön vermelidir.

Bu duygu ve düşüncelerle;İlk emri "OKU" olan yüce kitabımıza iman etmiş, "İlim Çin´de de de olsa gidin alın" buyruğunu düstur edinmiş, "Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum" sözünü yol bellemiş bir inancın temsilcileri; dünyaya boyun eğdiren ancak hocalarının önünde eğilmekten yüksünmeyen cihan sultanlarının,öğretmenleri baş üstünde tutan ecdadın torunları olarak, ebediyete intikal eden ve kutlu mesleği ifa ederken şehit düşen tüm öğretmenlerimizi ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı bir ömür diliyor, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza hoş geldiniz diyor, öğretmenler gününüzü kutluyor sevgi ve saygılarını sunuyorum.” dedi

İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe’den sonra kürsüye Belediye başkanı Sadi Kurtulan geldi ve bir konuşma yaptı.

Yıl içerisinde emekli olan öğretmenlere İlçe Kaymakamı Mustafa Masatlı tarafından Hizmet Şeref Belgesi verildi ve Sayın Kaymakamımız Mustafa Masatlı’nın öğretmenler günü ile ilgili bir konuşma yaptılar.

Kaymakam Mustafa Masatlı tüm öğretmenlerin Öğretmenler Gününü kutlayarak konuşmalarına başlamıştır ve “ Yurdumuzda medeniyet meşalesinin yakılmasında, Cumhuriyetimizin ve kazanımlarının yerleşmesinde, benimsenmesinde, öğretmenlerimizin büyük katkısı ve çalışması olmuştur. Dedi ve şöyle devam etti: “öğretmen öğrenendir, öğretendir, üretendir. O fikir dünyamızın vazgeçilmez kişisidir. O bir toplumun ekonomik, sosyal ve siyasal temellerini şekillendiren mihenk taşıdır. Toplumları geleceğe hazırlayan, eğitim-öğretim sürecinin temel nüvesi olan öğretmenler, toplulmların gerçek mimarlarıdır.”

 “Siz sevgili öğretmenlerimizin her şeyin en iyisine ve güzeline layık olduğuna yürekten inanıyor, bu güzel duygu ve dileklerimle; öğretmenler gününüzü tekrar kutluyor, saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” Diyerek sözlerini tamamladı.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın Öğretmenler Günü mesajı okundu. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında birinci olan eserlerin takdim edildi.

Mesleğe yeni başlayan öğretmenlere Nilüfer Hatun Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Beden Eğitimi Öğretmeni Tülün Seven ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Halil Yapıcı tarafından yemin merasimi yaptırıldı.

Düzenlenen Resim, Şiir, kompozisyon yarışmalarında dereceye girenlere hediyeleri taktim edilmiştir.

Program müzik ziyafetiyle son bulmuştur.

 24-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-201724-11-2017

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.