BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DESTANLAŞAN ÇANAKKALE KONULU KONFERANS

18 Mart Çanakkale Zaferini Kutlama çerçevesinde, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün organize ettiği Tarihçi Araştırmacı - Yazar Mustafa Turan’ın konuşmacı olarak katıldığı “Destanlaşan Çanakkale” konulu konferans düzenlenmiştir. Çok sayıda davetlinin katıldığı programda ilçe milli eğitim müdürü, ilçe müftüsü, milli eğitim şube müdürü, okul müdürleri ve öğrenciler hazır bulundu.  Konferans Belediye Düğün salonunda iki oturum şeklinde olmuştur. Sabah 10.30, öğle 13.00 saatlerinde gerçekleşen konferansta Mustafakemalpaşa’daki okullarda bulunan 800’e yakın lise son sınıf öğrencisi konuşmacıyı heyecan ve gözyaşı içerisinde dinlediler.
DESTANLAŞAN ÇANAKKALE KONULU KONFERANS

Konuşmacının üslubu, anlatım tarzı ve konunun hassasiyeti salondakilere duygusal anlar yaşattı.

Mustafa Turan konuşmasında; “Bugün sizinle burada sohbet etme fırsatı bulduysak bu atalarımız sayesinde olmuştur. Onlarda olmasaydı Anadolu’da yaşayamıyor olacaktık.

Millet ve devletlerin zaferleri, kahramanlıkları ile yüceldiklerini belirterek, "Zaferleri ve kahramanları olmayan milletlerin ve devletlerin tarihi sığ bir göl gibidir. Oysa zaferleri ve kahramanları bol olan milletlerin ve devletlerin tarihi engin bir deryaya benzer. Bizim tarihimizde tıpkı böyledir. Zaferlerimizi ne anlatmakla bitirebiliriz ne de destanlarımızı saymakla tüketebiliriz. Çanakkale bunlardan en önemlisidir." İfadesini kullandı.

Bir tarihçi olarak dünyada metrekaresine 5 litre kanın aktığı bir savaşa rastlamadığını vurgulayan Turan, "Çanakkale Savaşı´nda 1 metrekareye 5 litre ecdadımızın kanı akmıştır. Yine Çanakkale’de 1 metrekareye 6 bin mermi düşmüştür. Çanakkale hakkında yerli ve yabancı 2 binden fazla kitap kaleme alınmıştır. Dünya tarihinde, hakkında bu kadar kitap yazılan bir başka savaş yoktur. " diye konuştu. 

Turan, şöyle devam etti: "14 ay 14 gün savaş devam etti Çanakkale´den geçemediler. Niçin geçemediler? İşte burada iman devreye giriyor. Askerimizin gönlündeki kalbindeki volkanlaşmış iman devreye giriyor. Çanakkale´yi başka türlü izah etmek mümkün değildir. Çanakkale´den manayı çıkarırsanız imanı çıkarırsanız Çanakkale´yi izah edemezsiniz. “dedi.

Konferansın sonunda kısa bir teşekkür konuşması yapan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa EFE "Çanakkale´den yüz yıl sonra bile bugün hala içinde bulunduğumuz günler ve yaşadığımız olaylar göz önüne alındığında Çanakkale ruhunun diri ve canlı tutularak yeni nesillere aktarılmasının önemini göstermektedir" dedi ve günün anısına bir demet çiçek takdim etti.

25-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-201625-03-2016

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.