BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

KUT´ÜL AMARE KONFERANSI

Mustafakemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 29 Nisan 2016 Perşembe günü Mustafakemalpaşa Ticaret ve Sanayi odası Konferans Salonunda Lise öğrencilerine yönelik “Kut´ül Amare Zaferinin 100 Yılı” konulu konferans düzenlendi. Cevdet Nerse Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü ve Tarih Uzman öğretmeni Halit Ersöz tarafından verilen konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe, Şube Müdürü Mehmet Ardıçoğlu, okul müdürleri, öğretmenler ve Mustafakemalpaşa’daki Lise öğrencileri katıldılar.
KUT´ÜL AMARE KONFERANSI

Halit Ersöz tarafından I. Dünya Savaşı’na Osmanlı Devletinin Girişi, savaştığı cepheler ve Irak Cephesinde Kut´ül Amare’de İngilizlerin kayıplarının çok olduğunu 30 bin asker kaybettiklerini, kalan13 bin askerin açlık ve hastalıklarla mücadele ettiğini söyledi.

General Townshend komutasındaki 13 bin kişilik İngiliz tümeninin 143 günlük bir kuşatmadan sonra 29 Nisan 1916 tarihinde saat 13.20’de Osmanlı kuvvetlerine kayıtsız ve şartsız teslim olduğunu anlattı.

Kut’ül Amare zaferinin İngilizlerde derin bir iz bıraktığının kesin olduğunu, Churchill’e İkinci Dünya Savaşı döneminde "Türkler, Almanların yanında savaşa girerse ne olur ?" diye sorulduğunu “Kut´un intikamını alma şansımız doğar" diye bir cevap verdiğini söyledi.

Kut’ül Amare zaferinin 1952 yılına kadar Silahlı kuvvetlerde kutlanan bir bayram olmayıp "Anma Günü" niteliğinde olduğunu,  bazı kavramları anlamı dışında kullanıyor olmamız sebebiyle "Halk arasında" bayram olarak nitelendirildiğini ifade etti.

Kut’ül Amare zaferi ile Türk ordusunun, Ruslara yardımı bir kere daha önlediğini ve harbin genel gidişatı üzerinde etkisi olacak büyük bir başarı kazanıldığını, Türk ordusunun Kut’u kuşatarak almasının yanı sıra, yardıma gelen İngiliz kuvvetlerini mağlup etmesinin de ayrı bir zafer olduğunu söyledi.

Konferans sonunda İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Efe tarafından konferansı sunan Halit Ersöz’e çiçek takdim edildi.

29-04-201629-04-201629-04-201629-04-2016

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.