BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ/İMAM HATİP ORTAOKULLARI DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMEN GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) 2021 MART AYI TOPLANTISI YAPILDI

Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün 2023 Eğitim Vizyonu doğrultusunda ve Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlikleri çerçevesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenlerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve değerler alanındaki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla projelendirdiği DÖGEP Eylem Planı doğrultusunda 25.03.2021 tarihinde saat:16:00'da İlçemizde görev yapan Kadrolu ve ücretli Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin katılımıyla Din Öğretiminden Sorumlu Şube Müdürü Mehmet IŞIK başkanlığında çevrimiçi platformda (Zoom) etkinlik gerçekleştirildi.
ANADOLU İMAM HATİP LİSELERİ/İMAM HATİP ORTAOKULLARI DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMEN GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) 2021 MART AYI TOPLANTISI YAPILDI

İlçemiz Mustafakemalpaşa Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni Yunus Hata tarafından İmam Hatip Neslinin Öncü kahramanlarından Mahmut Celaleddin öktem hakkında sunum ve söyleşi yapıldı

Yunus Hata gerçekleştirdiği sunumunda Mahmut Celaleddin Öktem Hoca'nın;

  • Biyografisi, Eğitimi
  • Kısaca yaşadığı devrin koşulları
  • Türkiye'de Din Eğitimi serüveni
  • İmam Hatiplerin Açılması sürecinde Celaleddin Hoca'nın öncü rolü ve mücadelesi
  • Aksiyon adamı Örnek ve öncü kişiliği

Konu başlıkları üzerinde sunum gerçekleştirdi.

Yapılan sunumda Celal Hoca'nın hayatı, ideali, gayreti ve kişiliği noktasında bizlere örnek teşkil edecek birçok husus dile getirildi. 

Çift diplomalı, hafız, "Şartlar ne olursa olsun yapılacak bir şey mutlaka vardır" diyerek şartlara teslim olmadan mücadele etmenin örnekliğini ortaya koymuş öncü şahsiyet olduğu vurgulandı.

Konu Çerçevesinde Türküye'de Din Eğitimi ve İmam Hatip okullarının geçirdiği sancılı süreçler safha safha anlatıldı.

"Asrın ihtiyacını müdrik, doğu ile batıyı bilen münevver, aydın desinler diye dinden taviz vermeyen, dindar desinler diye de dinden taviz vermeyen, tavizsiz fakat müsamahakâr bir gençlik..." ideali için planlar ve projeler ortaya koymuş, bu doğrultuda 7 yıllık İmam Hatip Okulu müfredatı taslağı hazırlamış, bunun gerçekleşmesi için de şartlara teslim olmadan mücadelesini ortaya koymuş ve muvaffak olmuş, bu uğurda son nefesine kadar idealinin neferi olmuş bir öncü şahsiyet olduğu belirtildi.

Son olarak M. Celaleddin Hocanın, Din Eğitimi alanında görev yapan öğretmenlerimiz başta olmak üzere tüm eğitim camiası tarafından münevver, mütefekkir, muallim kişiliği ve mücadeleci ruhunun örnek alınması gerektiği vurgulandı.

01-04-202101-04-202101-04-202101-04-202101-04-2021

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.