BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MUSTAFA EFE'NİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

Çok kıymetli öğretmen arkadaşlarım Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün millet mektepleri başöğretmenliğini kabul ettiği 24 Kasım günü, 1981 yılından bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanmaktadır. Öğretmenler günümüz kutlu olsun.  
İLÇE MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZ MUSTAFA EFE'NİN ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 

Bakanlığımızın Güçlü Yarınlar İçin 2023 Eğitim Vizyonu Belgesinde de vurgulandığı üzere eğitim ve öğretimin odağında öğretmen vardır.

Öğretmenlik, insanlık tarihinin en önemli ve en kutsal mesleğidir.

Öğretmen, yaratılmışların en şereflisi olarak yaratılan insanı eğitmek üzere görev yapmaktadır.

Öğretmen, aynı zamanda bu günün öğrencisini yetiştirirken, geleceğin toplumunu inşa etmektedir.

 Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V); "Ben ancak muallim olarak gönderildim." Demek sureti ile İnsani değerlerin ve dini inançların dejenere olması nedeni ile, "cahiliye toplumu" olarak anılan bir toplumu, kısa bir zamanda "saadet asrına" dönüştürerek dünya tarihinde eşine, emsaline az rastlanır bir öğretmen modeli ortaya koymuştur.

Gerçekte de, öğretmen; her şeyi bilen, yapan bir kişi olmak yerine; bilginin kaynaklarını gösteren, yönlendiren, değerlendirme alışkanlığı kazandıran bir rehber olmalıdır.

Öğretmen, milletinin geleceğini inşa etmek için mesleğini icra ederken bir adanmışlık duygusu içinde çalışmalıdır.

Öğretmen, sevgi dolu olmalıdır. Kelebeklerin ışığa koştuğu gibi, çocuk yürekler, genç kalpler sevgiye koşar. En çok sevilen öğretmen, en çok seven öğretmendir.

Saygıdeğer öğretmen arkadaşlarım.

Gazi Mustafa Kemal; "Öğretmenler, yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" ve "Cumhuriyet sizden fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister" derken öğretmene; Eğitim Öğretim faaliyetlerini sürdürürken bir yol haritası da çizmektedir. Öğrencilerimizi eğitirken soran, sorgulayan ve düşüncelerini, fikirlerini başkasına emanet etmeyen bir zihniyette yetiştirmeliyiz. Aksi halde düşüncelerini kiraya veren ve bizim yerimize başkalarının düşünüp karar verdiği durumların, ne tür vahim sonuçlara yol açacağını 15 Temmuz ve sonrasında yaşayarak gördük.

  Öğretmen aynı zamanda, toplumun içinde olmalı, içinde yaşadığı toplumun değerlerini içselleştirmeli, sosyal ve kültürel hayata katılmalı, katkı sağlamalı ve yön vermelidir.

Bu anlamda; yaklaşık bir yıl önce başlayan, Dünyayı ve ülkemizi derinden etkileyen Covid 19 salgını döneminde öğretmenlerimiz maske, siperlik, dezenfektan vb. malzeme üretim süreçlerine katılmış, ayrıca ilçe çapında oluşturulan vefa destek grupları ve filyasyon ekiplerinde gönüllü görev almak sureti ile görevlerini bihakkın yerine getirmişlerdir.

Diğer taraftan 2020 Mart ayında başlayan gerek uzaktan "on line" eğitim, gerek yüzyüze eğitim süreçlerinde özverili çalışmalar da bulunarak öğrencilerimizin eğitimi konusunda gece gündüz gayret gösteren öğretmenlerimize teşekkür ederim.

Bu sıkıntılı günlerin ardına kalarak, bir an önce okullarımızda, sınıflarımızda öğrencilerimiz ile yüz yüze eğitime kavuşacağımız günlerin özlemi içerisindeyiz.

Bu duygu ve düşüncelerle;

Ebediyete intikal eden ve kutlu mesleği ifa ederken şehit düşen tüm öğretmenlerimizi ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anarken, emekli olan öğretmenlerimize sağlıklı bir ömür diliyor, mesleğe yeni başlayan öğretmenlerimize aramıza "hoş geldiniz" diyor, öğretmenler gününüzü kutluyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

 

Mustafa EFE  

İlçe Milli Eğitim Müdürü 

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.