BURSA MUSTAFAKEMALPAŞA İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN OKULLARDAKİ KOMİSYONLARA ZİYARET

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Mustafa Efe, ortaöğretime geçiş sürecinde öğrencilere danışmanlık hizmeti vermek üzere belirlenen okul ve komisyonları ziyaret etti.
ORTAÖĞRETİME GEÇİŞ SÜRECİNDE ÖĞRENCİLERE DANIŞMANLIK HİZMETİ VEREN OKULLARDAKİ KOMİSYONLARA  ZİYARET

Atatürk Ortaokulu ve Mustafakemalpaşa Ortaokulunu ziyaret eden Müdürümüz Mustafa Efe, Rehber Öğretmenlerle, tercih yapmak üzere gelen veli ve öğrencilerle sohbet etti. Çalışmaları yerinde inceleyen Mustafa Efe şunları söyledi:

“Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme işlemleri için tercihler 02-13 Temmuz 2018 tarihleri arasında alınacak. Öğrencilerimiz kurduğumuz komisyon merkezlerimizi ziyaret ederek tercihlerini sağlıklı bir şekilde Rehber Öğretmenlerimiz eşliğinde yapabilirler. İlçemizde İbrahim Önal Fen Lisesi 90 ve Mustafakemalpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 60 toplamda 150 kontenjana merkezi sınavla öğrenci alınacak, öğrencilerimiz bu okullara belirlenen kontenjanlar, puan üstünlüğü ve tercihleri doğrultusunda yerleştirilecekler.

Tercih danışmanlık merkezlerimiz, adrese dayalı yerel yerleştirme yöntemi ile öğrencilerimize de aynı şekilde hizmet verecek. Yerel yerleştirme ile öğrencilerimiz tür, kontenjan ve konum bazında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzceoluşturulan ortaöğretim kayıt alanlarındaki okullara ikamet adresleri, ortaokulda bulunma süreleri, tercih önceliği, okul başarı puanları, devam-devamsızlık ve yaş kriterleri göz önünde bulundurularak yerleştirilecekler. Yerel yerleştirme ile yerleşecek olan öğrencilerimiz için yeterli kontenjanlarımız okullarımızda belirlendi. Hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak şekilde planlamalarımızı tamamladık. Velilerimiz ve öğrencilerimiz bu konuda müsterih olsunlar” dedi.

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirme sonuçlarının ise 30 Temmuz 2018 tarihinde ilan edileceğini belirten Mustafa Efe, “Öğrencilerimiz 06-10 Ağustos 2018 tarihinde birinci, 13-17 Ağustos 2018 tarihinde ikinci, 27-31 Ağustos 2018 tarihinde üçüncü ve 03-06 Eylül 2018 tarihinde ise dördüncü olmak üzere 4 nakil döneminde de nakil tercihinde bulunabilecekler. Tercih sürecinde öğrencilerimiz 3 farklı alanda tercih yapabilme hakkına sahipler. Birincisi merkezi sınava girmişlerse ve istiyorlarsa sınavla öğrenci alan okullara 5 tercihte bulunabilirler. İkincisi sınavla öğrenci alan okullara tercih yapsalar bile bunu mutlaka yapmaları gerekiyor, yerel yerleştirme kapsamındaki okullara 5 tercihte bulunabiliyorlar. Üçüncüsü ise uzaktaki pansiyonlu okullara 5 tercihte bulunabiliyorlar. Yani bir öğrenci istemesi halinde toplamda 15 tercih yapabiliyor. Özellikle yerel yerleştirme ile tercihte bulunacak öğrencilerimize ve velilerimize şunu söylemek istiyorum. Öncelikle eğitim bölgelerindeki adreslerine yakın okulları tercih etsinler, bu kendileri açısından oldukça önemli. Bir diğer husus ise tercih sıralaması; Mutlaka gitmek istedikleri kendilerine yakın okulu önce yazsınlar. Bize göre bir öğrenci için en iyi okul evine en yakın okul. Bu hassasiyeti  gözetmelerini tüm öğrenci ve velilerimizden istirham ediyoruz. Tercih ve yerleştirme işlemlerinin tüm öğrencilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

06-07-201806-07-201806-07-201806-07-201806-07-201806-07-201806-07-201806-07-2018

Züferbey Mahallesi Yeni Hükümet Konağı Kat2 16500 Mustafakemalpaşa/Bursa - 0 224 613 18 98

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.